2012. szeptember 28., péntek

Miért sárga a sárga?

A sárga a három alapszín egyike.
Vannak, akik imádják, vannak akik utálják és vannak a tartózkodók, mondjuk én. :)
Mert ugye egyrészt a nap színe, másrészt meg az irigységé, bár ez utóbbi nem tudom honnan jöhetett.

A tiszta sárga szín segít leküzdeni a belső fáradtságot, boldogsággal és lelkesedéssel tölti el az embert. Örömérzet kialakításával segíti a fizikai és lelki problémák feldolgozását, enyhíti a depresszió tüneteit, erősíti az idegrendszert. Az emésztőszervek működésének javításával fokozza az étvágyat. 

A sárga szín erősíti a gyomrot, de túlzott alkalmazása rosszullétet, sőt hányingert is okozhat. Szellemi tevékenység végzésekor sárga szín alkalmazása mellett jobban tudunk összpontosítani. A sárga felvidítja a melankolikusokat, ösztönzi a méregtelenítő rendszert, normalizálja az alacsony vérnyomást és a rezignáltság időszakait tevékennyé változtatja.


Vigyázni kell viszont a mennyiséggel, ugyanis ha túl sok van belőle, az irracionalitást, félelmet, érzelmi gyengeséget, idegességet kelthet. Más színnel keverve tört sárgát kapunk, mely kifejezhet hamisságot, irigységet, árulást is. Ezt a színt gyakran gyermetegnek tartják.

A sárga egyesek szerint kívánja a sötét hátteret, mert a fehérben elveszik. A sárga fehérrel nekem speciel pont bejön, szerintem lágyítja az összhatást, a  madártejre emlékeztet. :)

 Komplementer párja a lila.

Bevallom én kissé idegenkedem ettől a színtől és csak nagyon módjával (csak ha a megrendelő kedvence :) tervezném be egy enteriőrben, de azért van pár kedvencem... 

 

A többi színről is olvashatsz!
lila

 






















A többi színről is olvashatsz!

2012. szeptember 27., csütörtök

A vörös

A színek sokkal nagyobb hatással vannak ránk, mint azt gondolnánk. Stimulálják idegrendszerünket, befolyásolják érzelmeinket, kedvünket, hangulatunkat. Ismerkedjünk kicsit velük.

A színkör belsejében található a három alapszín: vörös, sárga, kék. Alapszínnek vagy elsődleges színnek nevezzük őket, az összes többi színt ezekből keverjük ki.
(A fénykeverésre más szabályok vonatkoznak, de erről majd később.)
Másodlagos színnek nevezzük a narancsot, a lilát és a zöldet, ugye jól látható miért. Az alapszínekből kevertük ki őket.

A kis színtan után következzen az első szín:  a vörös.

A vörös serkenti az idegrendszert, hatására megnő a légzésszám, a vérnyomás, izgató hatású. A vörös a vér, a tűz, a szerelem, az erotika, az ördög, a szenvedély, a boldogság, a bátorság, a harag és az erőszak színe. Ugye milyen egymásnak ellentmondó érzelmeket vált ki ez a szín?
Mindenesetre elmondhatjuk róla, hogy felpaprikázza a hangulatot! :)


A zölddel együtt nagyon jól kiegészítik egymást, feltűnőek együtt, mivel komplementer (kiegészítő) színpárok. Ez azt jelenti, hogy a színkörben egymással szemben helyezkednek el, egymást kiegészítik és érdekes módon, ha összekeverjük őket, ki is oltják egymást, szürke lesz az eredmény.

Az alapszínekre és a másodlagos színekre is elmondható, hogy mivel nagyon tiszta színek, csínján kell velük bánni, mert nagyon feltűnőek. Kivéve, ha éppen ez a cél.






Nézzünk hogyan mutat a vörös egy-egy enteriőrben
(A nagyobb megjelenítésért katt a képre!)



















Nekem mindegy, csak a színe legyen vörös! Quimby
Ha a SÁRGA is érdekel megtalálod itt.

2012. szeptember 24., hétfő

Élj lassabban!

SLOW DESIGN
Ez a mottója az idei budapesti Design Hétnek, amely gazdag programmal, kiállításokkal és bemutatókkal szeptember 28. és október 7. között várja az érdeklődőket.
A kék színű programfüzet már számos helyen elérhető és a részletes program megtekinthető itt is.

Túlpörögtünk. Saját érdekünk, hogy lassítsunk kicsit.